Bel Fıtığı ve Pilates

Bel Fıtığı ve bel ağrısı

Dünya üzerinde her 100 kişiden 99’u hayatında en az bir kere bel fıtığı yaşıyor!

Her 100 kişiden en az 99’unun bel ağrısı çektiği düşünülecek olursa, bel nasıl bir yapı ve ağrının nedenleri neler,bel fıtığı nedir..bir bakalım…

Belin anatomik yapısı

Belimizde 5 adet omur kemiği vardır. Bu kemikler arasında da kıkırdaklar bulunur. Bunlara disk denir. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlanmalara karşı dirençli olmasına hizmet eder. Şimdi de biraz bel fıtığından bahsedelim.

Bel fıtığı nedir ve bel ağrısının sebepleri

Bel fıtığı beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör görevi yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

 

bel fıtığı

Bel ağrısı, insanın yaratılışından beri karşılaştığı bir sorundur. Günümüze kadar gelen tarihi kaynaklardan öğrendiğimize göre

bu hastalık insanlık tarihi kadar eskidir. Diğer canlılardan farklı olarak iki ayağı üzerinde duran insan, omurgasını esnek tutmak ve etrafındaki kasları güçlendirmek zorundadır. Aksi halde 30-40 yaşları itibariyle bu rahatsızlığı çekmeye başladıklar görülmektedir.

Bel Fıtığı Neden Oluşur?

Pilates egzersizleri bel ağrılarına iyi gelir. Bel omurunu taşıyan kasları çalıştırır.

bel fıtığı için pilates

 1. Ağır kaldırma
 2. Uzun süre aynı pozisyonda çalışma
 3. Düşme,travma
 4. Uzun süre stres
 5. Fazla kilo
 6. Doğum
 7. Düzenli spor yapmamak
 8. Genetik
Bel fıtığından korunmak için;
 1. Sırt kaslarını güçlendiren sporlar yapmak (yüzme,pilates)
 2. Bir şey kaldırırken doğru pozisyon almak
 3. Omurgaya fazla yük binmemesi için ideal kiloda kalmak
 4. Düzenli pilates egzersizleri yaparak bel kaslarını güçlendirmek, bel omurları arasındaki hareket mesafesini korumak gereklidir.

Kısaca, bel fıtığından korunmak veya tedavi etmek için pilates egzersizleri yapmalısınız. Bel ağrılarına maruz kaldığınız ilk dönemde doktorunuza başvurmalı, gerekli bilgiyi edinip ilk tedaviyi uyguladıktan sonra, evinize veya iş yerinize en yakın pilates stüdyosuna gitmelisiniz. Haftada en az 2 gün yapacağınız egzersizler ile bel ağrılarınız hafifleyecektir. Tüm gün masa başı işlerde sıkışan omurganızın açılmaya ve rahatlamaya ihtiyacı vardır. Modern çağın hastalığı olan omurga ağrıları ancak ve ancak hareket ederek tedavi edilebilir. Saatlerce oturduğumuzda bel omurumuz sıkışır ve arasındaki diskler deforme olur. Bunları tekrar forma sokmak ancak reformer pilates ile mümkündür. Adından anlaşılacağı üzere omurgamızı yeniden forma sokmaya çalışan bir alettir. Pilatese başlamak kendiniz için yapabileceğiniz en güzel yatırımdır.

Sporla kalın:)

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir