Pilatese Başlamadan Önce

Pilatese başlamadan önce yapılması gerekenler;

Nihan sonaer 2012 yıından beri pilates eğitmenliği yapmaktadır. Eğitimlerini Pilates Academy International'da tamamlamıştır.

‘pilatese başlamadan önce bunları yapın’ N.S

Pilatese başlamadan önce ilk yapmamız gereken ev veya işimize yakın bir pilates stüdyosu keşfetmektir. Daha sonra eğitmen ile tanışmalı, belge ve eğitimlerini sormalı; mümkün ise bir de deneme dersine katılmalıyız. Grup dersi bile olsa birebir temasta olunan bir egzersiz prensibi olması sebebiyle pilates eğitmenine ısınmak önemlidir. Kan tutmaz ise dersten verim de keyif de alamazsınız.

Pilatese başlamadan önce yapmanız gereken ikinci iş uygun kıyafet edinmektir. Pilates dersleri ister minderde ister alette olsun çorapla yapılmaktadır. O zaman bir çift kaymayan çorap. Hareketleri yaparken ayaklarınızın kaymaması için çorap seçimi kritik bir konudur. Koşu için yapılan çorapları tercih edebilir veya pilates çorabı satın alabilirsiniz.         

 

Pilatese uygun kıyafet dersteki performansı arttırır.

Koşu eşofmanı veya şort ile pilatese başlayın

Yok ben çorap sevmem diyenlerdenseniz, o zaman işiniz çok kolay; çorapsız derse katılabilirsiniz. Çorap işini de hallettiğimize göre sıra tayt mı, eşofman mı, şort mu sorusuna geldi. Kadın erkek ayırmadan benim tavsiyem şort giymeniz yönündedir. Çok bol olmayan veya içi taytlı koşu şortları ile de hareketleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Bol şort seviyorsanız karşılaşabileceğiniz sıkıntılar şöyle; bacaklar havada yapılan hareketlerde şortunuz açılır ve rahatsız edebilir. Buna ek olarak hareketleri yaparken bol olan şort veya eşofman bacaklarınıza dolaşır ve pilates hareketlerini doğru yapıp yapmadığınız pilates eğitmeni tarafından kontrol edilemez. 

 

İster çorap ile ister çorapsız pilates derslerine katılın.

Tayt ile hareket özgürlüğü kazanın

Evet, pilates kıyafetimiz de hazır. Şimdi sıra haftada iki günlük ders programını ayarlamada. Bu programa sadık kalmak ve sabırlı olmak da üçüncü ve aslında en önemli işimiz. Sabırla düzenli bir şekilde yapılan pilates egzersizleri hayatınızı da vücudunuzu da dengeler. Düzgün bir duruş kazanarak zinde hissetmenize yardımcı olur ki, bu da güne güzel başlamak veya güzel bitirmek için yeterlidir diye düşünüyorum.

Haftada en az 2 gün pilates yapmalısınız. Belirli bir programa sadık kalmaz iseniz rahatlatmadan öteye geçmez.

Haftalık pilates programınıza sadık kalın

Pilatese başlamadan önce yapılması gerekenleri özetlemek gerekirse;

  1. Uygun uzaklıkta pilates stüdyosu bulmak
  2. İyi bir pilates eğitmeni bulmak ve anlaşmak
  3. Pilatese uygun kıyafet almak (pilates veya koşu çorabı,tayt,şort)
  4. Haftalık program yapmak(en az iki gün) ve sadık kalmak
  5. Sabırlı olmak

Sporla kalın:)

www.pilatesport.com

Nihan SONAER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir